Płyta MDF (z angielskiego Medium-Density Fibreboard) to niezwykle popularny materiał, który znalazł szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży meblarskiej, ale także w budownictwie i wykończeniach. Plusem takiej płyty są niewątpliwie idealne parametry użytkowe. Płyta MDF jest niezwykle trwała, a do tego wykazuje odporność na warunki eksploatacji. Inną, niewątpliwą zaletą płyty MDF jest też jej korzystna cena. Produkcja tego surowca jest zdecydowanie tańsza niż wykonanie płyty z drewna naturalnego.
Płyta MDF to płyta pilśniowa, która tworzona jest z włókien drzewnych o średniej gęstości. Płyta MDF charakteryzuje się jednorodną strukturą oraz szczególnie wysoką twardością. To wszystko możliwe jest dzięki stosowaniu w płycie włókien o gęstości około 600 – 800 kg/m3. Takie parametry i właściwości umożliwiają prostą i jednocześnie szybką obróbkę płyty MDF.
Skrawanie materiału jest łatwe, co pomaga bez problemu formować tworzywo w dowolny sposób. Takie zalety pozwalają na tak częste wykorzystywanie płyty MDF w branży meblarskiej.
Płyta MDF powstaje podobnie jak inne płyty paździerzowe. Jej włókna są najpierw sprasowane, a dodaje się nich pewne organiczne związki, które nadają płycie określone parametry technologiczne. Taka obróbka odbywa się w bardzo wysokich temperaturach i pod wysokim ciśnieniem.
Płyta MDF, w zależności od parametrów, występować może w trzech wersjach: jako płyta MDF, płyta HDF czy płyta LDF. Każda z nich jest niewątpliwie materiałem o jednolitej gęstości. Najpopularniejszą jest jednak MDF, którą można wykańczać na wiele różnych sposobów. Sprawdza się ona idealnie w produkcji widocznych elementów mebli.
Płyta LDF (z angielskiego Low Density Fibreboard) posiada nieco niższą gęstość niż MDF. Ma też średnią twardość, przez co może być mniej odporna na mechaniczne uszkodzenia. Za to jest to materiał o znacznie wyższej elastyczności. Płytę LDF wykorzystuje się zatem przeważnie do produkcji ściennych paneli, a także płyt izolacyjnych.
Płyta HDF (z angielskiego Hight Density Fibreboard) natomiast jest najtwardszą z płyt. Posiada znacznie podwyższoną gęstość, dzięki czemu idealnie znosi wszelkie obciążenia i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wykorzystuje się ją w produkcji paneli podłogowych.